گردشگری

جاذبه های گردشگری سمیرم

جدایی از پرآب و خوش و خرم بودن این منطقه، از تاریخچه‌ی آن نمی‌توان گذشت، زیرا سمیرم در لا به لای تار و پود خود، قدمتی چندین هزار ساله را پنهان کرده است؛ طبق آخرین تحقیقاتی که تاریخ شناسان در این منطقه انجام داده‌اند، سابقه تاریخی شهرنشینی سمیرم، به ۷۰۰ سال قبل از میلاد مسیح باز می‌گردد.

از باغ‌های سیب این شهر نگوییم برایتان که خود یکی از جاذبه‌های اصلی سمیرم به شمار می‌رود و طعم و رنگ سیب‌های گلاب آن، تجسمی از میوه‌های بهشتی را در روان شما تداعی می‌کند؛ کندوهای عسل سمیرم نیز دست کمی از باغ‌های مملو از سیبش ندارد و در بهار و تابستان، با عسلی مرغوب و طبیعی، چنان از شما مسافرین عزیز دلبری می‌کند که توانایی نخریدن حداقل یک شیشه از این عسل مرغوب را نخواهید داشت.

از آب و هوا، تاریخچه و سوغات سمیرم گفتیم، ولی به جاذبه‌های دیدنی و تفریحی آن نپرداختیم، بنابراین برای ادای دین خود به این شهر دلگشا، در ذیل تحت مقاله‌ای، به معرفی گوشه‌ای از جاذبه‌های این شهر خواهیم پرداخت، پس با ما همراه باشید.

۱- آبشار آب ملخ سِمیرُم

درست در ۶۰ کیلومتری شهر سمیرم، آبشاری از کوه‌های دنا سرچشمه می‌گیرد که ویژگی‌های سِحرآمیزش آدمی را در حیرتی عمیق فرو برده است. نام این آبشار «آب ملخ» می‌باشد! که با وجود گذشت ۷۰۰۰ سال خواص خارق العاده‌ی خود را از دست نداده است؛ درون آب آبشار ترکیبات خاصی وجود دارد که موجب از بین رفتن کامل ملخ‌های مهاجم می‌شود. این پدیده باعث شده، مردم از روزگاران دور تا به امروز، برای دفع حمله ملخ‌ها و آفت کشی مزارع خود به ویژه گندم از آب این آبشار کمک می‌گیرند.

۲- روستای خینه

داستان‌ها و افسانه‌های فراوانی در پس یکی از روستاهای شهر تاریخی سمیرم قرار دارد که حکایت از ایلی دارد که از زندگی کوچ نشینی خسته شدند و اقدام به بنا کردن این روستا در دامنه‌های بکر و دست نخورده زاگرس کردند و نام این روستا را «خینه» نهادند.

نکته‌ی جالبی که درباره‌ی خینه وجود دارد، نوع گویش آن‌ها می‌باشد، که کاملا ترکی بوده و فردی را در این روستا پیدا نمی‌کنید که این گویش زیبا را، زبان مادری خود نداند.

۳- آبشار سِمیرُم

یکی از معروف‌ترین جاذبه‌های طبیعی که در دل تمامی اصفهانی‌های عزیز جای خود را باز کرده، آبشار مرتفع «سِمیرُم» می‌باشد. این آبشار ۷۰ متری، آب گوارای خود را از چشمه‌ساران و ارتفاعات بالادست تهیه می‌کند و در فصل تابستان تفرجگاهی مفرح به شمار می‌آید. در اطراف این آبشار زیبا که از جهت طبیعی مکان بسیار دیدنی و جذابی‌ست، محلی برای استراحت بازدیدکنندگان در نظر گرفته شده که این خود باعث جلب گردشگران بیشتر در اطراف این آبشار شده است.

۴- دریاچه سد حنا

در ۳۰ کیلومتری سمیرم، دریاچه‌ای به نام «سد حنا» قرار دارد که مامن گونه‌های فراوانی چون ماهی استخوانی است. این سد در سال ۱۳۷۳ هجری شمسی و بر روی رودخانه‌ای به همین نام احداث شده که یکی از سرشاخه‌های رودخانه کارون به شمار می‌آید، همچنین هدف اصلی ساخت این سد جلوگیری از هدر رفتن آب رودخانه حنا و تأمین آب برای فعالیت‌های کشاورزی در اراضی نزدیک به آن بوده است.

۵- غار یخ

درست در میان رشته کوه‌های دنا، و در آغوش دو فرزند مرتفع وی به نام‌های قدوس و بیژن، غاری مملو از اسرار به نام «یخ» وجود دارد. این غار زیبا در سال ۱۳۴۶ شمسی و به دست کوهنوردان غیور استان فارس کشف شد.

نکته‌ی جالبی که سبب اسرارآمیزی این غار شده است، وجود آبشار و ستون‌های عظیمِ یخی و همچنین یخ‌های شناور فراوانی که در دریاچه‌ی انتهایی این غار شناور و معلق است، می‌باشد.

۶- کوه دالانِ ‌ونک

اگر طرفدار کوهنوردی در مناطق بکری هستید که از گزند آدمی در امان مانده، «کوه دالان ونک» را از دست ندهید که آوازه‌ی بکر بودن طبیعتش به گوش هر طبیعت دوستی رسیده است، همچنین در دامنه‌های سرسبز و دلربای این کوه چشمه‌ای زیبا و خیره کننده به نام «ناز» وجود دارد که آدمی با دیدنش، هوش و حواس خود را برای مدتی کوتاه از دست می‌دهد!

۷- سد قره قاچ

در شمالی‌ترین نواحی سمیرم، سدی به نام «قره قاچ» قرار دارد که از روزگاران دور تا به امروز مامن مناسبی برای پرندگانِ همیشه مهاجر محسوب می‌شود و تعداد زیادی از گونه‌های مختلف ماهی آب شیرین را نیز در دل خود جای داده است. این سد پهناور با قدرت آبگیری بالا، سالیانه مزایای زیادی را برای کشاورزان منطقه فراهم کرده است به طوریکه حیات تعداد زیادی از باغ‌ها و زمین‌های زراعی به این سد وابسته است.

۸- غار دِنگزلو

درست در دل نواحی شمال شرقی کوه دنا، و در حوالی روستای دِنگَزلو، غاری اسرار آمیز به همین نام وجود دارد که قندیل‌های یخی و کریستال مانندش، غارنوردان زیادی را به خود جذب کرده است و به نوعی خواهر ناتنی و کوچکتر غار علیصدر همدان محسوب می‌شود.

۹- آبشار پی دنی

در انتهای جاده‌ی سرسبز و خرم حنا، پس از عبور از دیواره‌های سنگی و عظیم رشته کوه زاگرس، آبشاری خروشان به نام «پی دنی» راه خود را از میان صخره‌های خشن کوه دنا باز کرده و میعادگاه عده‌ی زیادی از اهالی اصفهان در فصل داغ تابستان شده است. لازم به ذکر است که اگر به کوهنوردی و صخره نوری علاقه‌ی فراوانی دارید، این آبشار را از دست ندهید که خاطره‌ای بسیار خوش را تا ابد در ذهنتان جاری می‌کند.

۱۰- آبشار خفر

در جنوبی‌ترین قسمت‌های این شهرستان زیبا، دنا، این قله‌ی مرتفع آغوش خود را برای یکی از دیدنی‌ترین آبشارهای ایران زمین یعنی «خفر» باز کرده است.

این آبشار زیبا و رویایی جاذبه‌ی اصلی ییلاقات خفر به شمار می‌آید که طعم دلپذیر و بهشتی میوه‌هایش در بین تمامی مردم اصفهان معروف است؛ همچنین وجود یخچال‌ها و آبشارهای متعدد و رودخانه‌های خروشان باعث هر چه جذاب‌تر شدن این منطقه شده است.

درباره نویسنده

سمیرم نت

ارسال نظر